درخواست ایران از تلگرام، یاهو و گوگل

روزنامه اعتماد: تشریح جزییات عملیات پانجی‌آ٨ و کشف ٨١ میلیون دلاری داروی قاچاق، برخورد با عرضه دارو اعم از مجاز و غیرمجاز در فضای سایبری، هشدار نسبت به شیوع باج ‌افزارها، جمع‌آوری مستندات روبات‌های تلگرام و برخورد با عرضه مواد مخدر در فضاهای مجازی بخشی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در نشست خبری معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتاست.

سرهنگ حسین رمضانی در نشست خبری ابتدا از کشف ٨١ میلیون دلار داروی قاچاق و غیر استاندارد در عملیات با عنوان پانجی‌آ ٨ در سطح جهان خبر داد و گفت: در این عملیات که با محوریت اینترپل و با مشارکت ١١۵ کشور دنیا برگزار شد و مدیریت هدایت منطقه‌ای آن نیز برعهده پلیس سایبری کشورمان بود پلیس فتا ١۶٣۴ سایت را رصد کرد که متاسفانه از این تعداد ١۴٣٩ مورد آن اقدام به عملیات مجرمانه کرده بودند و در این بین ۶٣٢ مورد را سایت‌های داخلی شامل می‌شدند. هدف از این عملیات مبارزه با فروش و عرضه داروهای غیرمجاز تقلبی و تبلیغات غیرقانونی داروهای بدون پروانه ساخت در فضای مجازی است.

به گفته او در این مرحله از عملیات چندین کارگاه تولید محصولات غیربهداشتی انبارهای دپوی داروهای غیرمجاز و تقلبی که تبلیغ آن از سوی افراد سودجو در فضای اینترنت انجام شده بود شناسایی و کشف شد. همچنین چندین باند سازمان یافته در تبلیغ و فروش داروهای تقلبی و غیرمجاز نیز شناسایی و منهدم شد. او اضافه کرد: عمده تمرکز این عملیات در تهران و مشهد بود و در همین راستا بیش از یک تن روغن نباتی تاریخ مصرف گذشته هزاران برگ چاپی و هولوگرام جعلی برای بسته‌بندی داروها، ۵٣ هزار قلم دارو شامل قرص، کپسول، پماد، پودر، مکمل ورزشی و… کشف و ضبط شد و ارزش ریالی اقلام مکشوفه حدود پنج میلیارد ریال بود. وی همچنین از دستگیری ١۵۶ تن در سطح جهان خبر داد و گفت: از این تعداد ٩٠ نفر آن در ایران بود.

جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام

رمضانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که سعی داشت درباره نرم‌‌افراز تلگرام و احتمال انجام اقدامات مجرمانه در این فضا و همین‌طور ماجرای انتقال سرورهای این نرم افزار به داخل کشور اطلاعاتی را کسب کند، گفت: ما مخالف توسعه فضای سایبری نیستیم، اما پلیس از مراجعی نیست که در این حوزه وارد شود. ما از شرکت‌های تلگرام، یاهو، گوگل و… خواسته‌ایم که با ما در برخورد با اقدامات مجرمانه همکاری کنند. وی درباره فعالیت‌های ربات‌های تلگرام نیز گفت: مستندات ربات‌های تلگرام راجمع‌آوری و به نهادهای مربوطه داخلی و خارجی منتقل کرده و منتظر تصمیم‌گیری در این خصوص هستیم ضمن اینکه پلیس در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد. معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا افزود: درباره انتقال سرورها یا دیگر اقدامات در خصوص شبکه‌های مجازی نیز فتا مسوولیتی نداشته و نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند که باید تصمیم‌گیری ‌کنند.

هشدار درباره رواج باج افزارها در فضای مجازی

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا در خصوص گسترش باج‌افزارها درفضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز هشدار داد و گفت: یکی از مواردی که در حال افزایش است، شیوع باج‌افزارها در فضای مجازی است، براین اساس مجرمان از طریق ارسال پیامک یا رایان‌نامه، لینکی را به شهروندان ارسال کرده و با عناوین جذاب آنها را فریب می‌دهند که در صورت کلیک روی این لینک به مطلب خاصی خواهند رسید. همچنین برخی آنها با موج‌سواری روی واقعه‌های خبری چنین اقدامی را انجام می‌دهند، غافل از اینکه با کلیک کردن روی این لینک باج‌افزار پنهان‌سازی شده در آن نیز وارد سیستم تلفن همراه یا رایانه شده و منجر به از بین رفتن یا سوءاستفاده از اطلاعات کاربر می‌شود.

او گفت: در این شرایط فرد سودجو مجددا پیامی را به کاربر ارسال کرده و این‌بار تهدید می‌کند که اگر قصد بازیابی اطلاعات خود را دارد باید مبلغی را پرداخت کند که متاسفانه این شیوه در حال افزایش است و لازم است شهروندان نسبت به لینک‌هایی که روی آن کلیک می‌کنند حساسیت لازم را داشته و از بازکردن مواردی که آن را نمی‌شناسند خودداری کنند.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی : اختلال به وجود آمده در تلگرام به فیلترینگ ربطی ندارد !

ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: اختلال در شبکه تلگرام، به فیلترینگ ربطی ندارد و این موضوع، خارج از اختیارات ما در وزارت ارشاد است.

حسین نوش‌آبادی گفت:‌ استفاده از شبکه‌های اجتماعی در صورتی که برای جامعه مفید باشند، اشکالی ندارد و تا جایی که شامل مسائل زننده نباشد، دولت همکاری خواهد کرد. با این حال، ما تا کنون اقدامی برای فیلتر کردن تلگرام نکرده‌ایم.

او ادامه داد: از طرف مسوولان جمهوری اسلامی تماس و تذکراتی داده شده است که کانال‌های غیراخلاقی را مسدود کنند. این طرح ابتدا مورد توجه قرار گرفت و مدتی کانال‌های غیراخلاقی مسدود شدند، اما متأسفانه ادامه پیدا نکرد. در ادامه گفته شد که اگر رفتارهای ضداخلاقی در این شبکه ادامه پیدا کند، باید تصمیم جدی بگیریم.

وی توضیح داد: سرورها در اختیار ما نیست و باید در این زمینه هشدارهای لازم را بدهیم. ما باید تدابیر لازم را بیندیشیم تا بتوانیم کانال‌هایی را که تصاویر مستهجن و غیراخلاقی منتشر می‌کنند، مورد پیگیری قرار دهیم و پیشنهادی به دولت برای این حریم‌شکنی‌ها خواهیم داد.

نوش‌آبادی در نشستی که چهارم آبان‌ماه در وزارت ارشاد برگزار شد، تأکید کرد: ما به حریم خصوصی مردم احترام می‌گذاریم و به حقوق شهروندی پایبندیم. در عین حال، محتوای مجرمانه سایت‌هایی را که بی‌بندباری را ترویج می‌کنند، توسط کارگروهی رصد می‌کنیم.

دسته بندی : تلگرام