تلگرام: درصدد رفع مشکل کاربران تلگرامی هستیم!!

دسترسی به شبکه اجتماعی تلگرام از ساعتی پیش با اختلال روبرو شده و کاربران مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپا نمی‌توانند از این شبکه اجتماعی استفاده کنند

اختلال تلگرام
به گزارش یکی از خبرگزاری ها، دسترسی به تلگرام با اختلال مواجه شده و کاربران مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپا نمی‌توانند از این شبکه اجتماعی استفاده کنند!

دسترسی به تلگرام از ساعتی پیش در مناطق خاورمیانه، شمال آفریقا و اروپا غیر ممکن شده و هنوز مشخص نیست این اتفاق به چه علت رخ داده است.

تلگرام در حساب توئیتر خود در این مورد نوشته که درصدد رفع مشکل هستند و از کاربران درخواست کرده تا منتظر بمانند.

پیش از این نیز در چند مورد دسترسی کاربران ایرانی به تلگرام دچار اختلال شده بود که مدیران این شبکه علت آن را اشکال در سرورهای این شبکه اجتماعی عنوان کرده بودند.

درخواست ایران از تلگرام، یاهو و گوگل

روزنامه اعتماد: تشریح جزییات عملیات پانجی‌آ٨ و کشف ٨١ میلیون دلاری داروی قاچاق، برخورد با عرضه دارو اعم از مجاز و غیرمجاز در فضای سایبری، هشدار نسبت به شیوع باج ‌افزارها، جمع‌آوری مستندات روبات‌های تلگرام و برخورد با عرضه مواد مخدر در فضاهای مجازی بخشی از مهم‌ترین موضوعات مطرح شده در نشست خبری معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتاست.

سرهنگ حسین رمضانی در نشست خبری ابتدا از کشف ٨١ میلیون دلار داروی قاچاق و غیر استاندارد در عملیات با عنوان پانجی‌آ ٨ در سطح جهان خبر داد و گفت: در این عملیات که با محوریت اینترپل و با مشارکت ١١۵ کشور دنیا برگزار شد و مدیریت هدایت منطقه‌ای آن نیز برعهده پلیس سایبری کشورمان بود پلیس فتا ١۶٣۴ سایت را رصد کرد که متاسفانه از این تعداد ١۴٣٩ مورد آن اقدام به عملیات مجرمانه کرده بودند و در این بین ۶٣٢ مورد را سایت‌های داخلی شامل می‌شدند. هدف از این عملیات مبارزه با فروش و عرضه داروهای غیرمجاز تقلبی و تبلیغات غیرقانونی داروهای بدون پروانه ساخت در فضای مجازی است.

به گفته او در این مرحله از عملیات چندین کارگاه تولید محصولات غیربهداشتی انبارهای دپوی داروهای غیرمجاز و تقلبی که تبلیغ آن از سوی افراد سودجو در فضای اینترنت انجام شده بود شناسایی و کشف شد. همچنین چندین باند سازمان یافته در تبلیغ و فروش داروهای تقلبی و غیرمجاز نیز شناسایی و منهدم شد. او اضافه کرد: عمده تمرکز این عملیات در تهران و مشهد بود و در همین راستا بیش از یک تن روغن نباتی تاریخ مصرف گذشته هزاران برگ چاپی و هولوگرام جعلی برای بسته‌بندی داروها، ۵٣ هزار قلم دارو شامل قرص، کپسول، پماد، پودر، مکمل ورزشی و… کشف و ضبط شد و ارزش ریالی اقلام مکشوفه حدود پنج میلیارد ریال بود. وی همچنین از دستگیری ١۵۶ تن در سطح جهان خبر داد و گفت: از این تعداد ٩٠ نفر آن در ایران بود.

جمع‌آوری مستندات ربات‌های تلگرام

رمضانی در ادامه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاری که سعی داشت درباره نرم‌‌افراز تلگرام و احتمال انجام اقدامات مجرمانه در این فضا و همین‌طور ماجرای انتقال سرورهای این نرم افزار به داخل کشور اطلاعاتی را کسب کند، گفت: ما مخالف توسعه فضای سایبری نیستیم، اما پلیس از مراجعی نیست که در این حوزه وارد شود. ما از شرکت‌های تلگرام، یاهو، گوگل و… خواسته‌ایم که با ما در برخورد با اقدامات مجرمانه همکاری کنند. وی درباره فعالیت‌های ربات‌های تلگرام نیز گفت: مستندات ربات‌های تلگرام راجمع‌آوری و به نهادهای مربوطه داخلی و خارجی منتقل کرده و منتظر تصمیم‌گیری در این خصوص هستیم ضمن اینکه پلیس در هر فضایی که امنیت شهروندان به مخاطره افتاده یا آسیبی به کاربران وارد شود ورود پیدا خواهد کرد. معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا افزود: درباره انتقال سرورها یا دیگر اقدامات در خصوص شبکه‌های مجازی نیز فتا مسوولیتی نداشته و نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند که باید تصمیم‌گیری ‌کنند.

هشدار درباره رواج باج افزارها در فضای مجازی

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتای ناجا در خصوص گسترش باج‌افزارها درفضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز هشدار داد و گفت: یکی از مواردی که در حال افزایش است، شیوع باج‌افزارها در فضای مجازی است، براین اساس مجرمان از طریق ارسال پیامک یا رایان‌نامه، لینکی را به شهروندان ارسال کرده و با عناوین جذاب آنها را فریب می‌دهند که در صورت کلیک روی این لینک به مطلب خاصی خواهند رسید. همچنین برخی آنها با موج‌سواری روی واقعه‌های خبری چنین اقدامی را انجام می‌دهند، غافل از اینکه با کلیک کردن روی این لینک باج‌افزار پنهان‌سازی شده در آن نیز وارد سیستم تلفن همراه یا رایانه شده و منجر به از بین رفتن یا سوءاستفاده از اطلاعات کاربر می‌شود.

او گفت: در این شرایط فرد سودجو مجددا پیامی را به کاربر ارسال کرده و این‌بار تهدید می‌کند که اگر قصد بازیابی اطلاعات خود را دارد باید مبلغی را پرداخت کند که متاسفانه این شیوه در حال افزایش است و لازم است شهروندان نسبت به لینک‌هایی که روی آن کلیک می‌کنند حساسیت لازم را داشته و از بازکردن مواردی که آن را نمی‌شناسند خودداری کنند.

دسته بندی : تلگرام